Űrtyúk 2026: intuíció, offline forradalom és egy felbukkanó kozmikus tyúk a Három Hollóban
A budapesti Három Holló ismét egy alternatív univerzummá alakult 2026 februárjában: visszatért az Űrtyúk Fesztivál. Az immár sokadik alkalommal megrendezett esemény három napon át mozgott a koncert, performansz és közösségi kísérlet határmezsgyéjén. A MalterNatív csapata a helyszínen forgatott: interjúk, benyomások és spontán találkozások mentén próbáltuk feltérképezni, mi is történik valójában ebben a nehezen definiálható térben. Az egyik ilyen találkozásból született beszélgetésünk Pajor Tamás-sal.
„Nem, csak négyet” – így kezdődik egy Űrtyúk-interjú
A beszélgetést Szomolányi Bence indította egy egyszerű kérdéssel:
– „Szabad-e két kérdést föltenni az estével kapcsolatban?”
– „Nem, csak négyet.”
Ez a rövid váltás rögtön kijelölte a hangot: itt nem klasszikus interjú zajlik, hanem egy játékos, improvizatív ráhangolódás.
Intuíció mint közös nyelv
Pajor elmondása szerint az estére egy személyes meghívás hozta:
– „Az, hogy a Cseh Andris meghívott.”
A beszélgetés hamar Cseh András felé fordult, akit Pajor nemcsak zenészként, hanem alkotóként is kiemelt:
– „Szerintem a Cseh Andris egy óriási szövegíró… és amiben szerintem ő világbajnok, az az intuíció.”
Ez az intuíció nála nem elméleti fogalom, hanem konkrét tapasztalat:
– „Rendszeresen van olyan, hogy pont egyszerre gondolunk egymással és egyszerre hívjuk egymást.”
A gondolat végül egy általánosabb állításba fut ki:
– „Ha van ilyen, hogy művészet – márpedig van, csak nem lehet meghatározni – akkor abban ez a leglényegesebb szegmens: az intuíció.”
Egy dal, ami közben megszületik
Az interjú egyik legerősebb pillanata az, amikor Pajor gyakorlatilag átcsúszik performanszba, és egy friss dalszöveget kezd el idézni. A sorok egyszerre ironikusak, sűrűek és játékosak – tele nyelvi ugrásokkal, képekkel, kulturális utalásokkal.
A szövegben megjelenik az alkotói pozíció is:
– „Több könyvet írtam, mint amennyit olvastam, mert hármat írtam, egyet olvastam, de jó lassan.”
Ez az önirónia pontosan rezonál az Űrtyúk világára: nem a szabályok követése, hanem a saját rendszer megteremtése a tét.
Offline rezervátum: kilépés a zajból
Az Űrtyúk egyik fontos rétege az úgynevezett „Offline Rezervátum”, amely tudatosan próbál alternatívát kínálni a digitális túlterheltségre.
Pajor már találkozott ezzel a kezdeményezéssel:
– „Nemcsak, hogy hallottam, hanem voltam is benne most nyáron az Ördögkatlan fesztiválon.”
Mégis, saját helyzetét ambivalensen látja:
– „Én nem bírok az offline rezervátumban, csak az online rezervátumban.”
– „De tudom, hogy nagyon káros.”
Az ellentmondás feloldása inkább tiszteletben jelenik meg:
– „Ezért nagyon tisztelem az offline rezervátumot… és remélem, hogy lesz olyan pillanat az életemben, amikor én is be tudok egy időre vonulni az offline-ba.”
Amikor megérkezik a tyúk
Az interjú végén a fesztivál saját mitológiája is belép a térbe: szóba kerül maga az „űrtyúk”.
– „Láttad-e a tyúkot? Mert itt van a jelenlévők között.”
A válasz egyszerre meglepett és kíváncsi:
– „Tényleg? Kíváncsi vagyok rá.”
Nem sokkal később pedig már a valóság is ráerősít erre: a térben feltűnnek a jelmezes alakok, és velük együtt Cseh András is egy pillanatra.
Az interjú így nem lezárul, hanem feloldódik az eseményben.
Ami még jön
Ez csak az első állomás: a következő részekben megszólal az Abszolút Beginners, az Újzenekar és a Ganjallo is.
Stáb
-
Riporter: Szomolányi Bence
-
Operatőr, vágó: Hutanu Emil
-
Asszisztens: Szlávik Eszter
